Gyermekember

Ötletek, tanácsok hogyan tegyük boldoggá, kiegyensúlyozottá gyermekünket. Közös játékok, programok, foglalkozások, amivel fejleszthetjük gyermekünket.

Friss topikok

  • móka81: @fogdakezem: Köszönöm szépen! (2012.11.17. 20:46) Okosodjunk ősszel is!
  • PraktikásMaimoni: Kedves blogszerző, meghívót szeretnénk küldeni egy rendezvényre, de nem találtunk az oldalon e-mai... (2012.08.31. 10:41) A "Mi hiányzik?" játék
  • Trimcsek: A nem veszek tudomást a hisztijéröl és tovább állok vált be eddig a legjobban. Igaz,hogy akkor meg... (2012.05.14. 08:53) Hogyan kezeljük a kisgyerek érzelmi kitöréseit?
  • Trimcsek: Szia Ancsi! Az biztos,hogy nagyon nehéz egy ilyen szituációt kezelni és az ember elég sokat pironk... (2012.05.14. 08:48) Enyém!
  • pelorata: Teljesen igaz, az én lányom 2-3 nap alatt lett teljesen szobatiszta, igaz, az ágytisztaság csak fé... (2012.04.21. 19:35) Pápá pelus

Mi a kreativitás?

2012.04.12. 11:20 - móka81

Címkék: kreatív

Manapság annyira divatos kreatívnak lenni. Az élet minden területén használják a kreatív szót (pl. kreatív művész, kreatív játékok, kreatív nyelvtanulás, kreatív konyha stb.) A gyermeknevelés kapcsán is egyre gyakrabban találkozunk ezzel a szóhasználattal. Úgy gondolom egy bejegyzést mindenképp kell erről írni, mi is a kreativitás, miért érdemes kreatívan nevelni gyermekünket, ezekre a kérdésekre próbáltam válaszokat adni.

A kreativitás fogalma

"A kreativitás alkotóképességet, teremtőképességet jelent, amely során a különböző képességek szerveződése lehetővé teszi az elszigetelt tapasztalatok összekapcsolását, újszerű értelmezését és új formában történő megjelenését" (Guilford)

Ha megfigyeljük a kisgyermekek viselkedését, játékát, láthatjuk, hogy ők nem valamiféle stratégia alapján próbálkoznak, tanulnak, hanem először cselekednek és csak utána gondolják át tettüket. A gyermekek természetüknél fogva kreatívak.

Miért hasznos a kreativitás?

A mai világ nagyon gyorsan változik, nekünk felnőtteknek bizony gyakran nehéz ezekhez a változásokhoz alkalmazkodni. A gyermekekben viszont él a kíváncsiság, és van önbizalmuk is az új dolgok kipróbálásához, nem félnek a kudarcoktól, nem jönnek zavarba. A kreativitásra ösztönzött gyermek valószínűleg megőrzi ezeket a tulajdonságokat egész életében, és képes lesz könnyebben alkalmazkodni a változásokhoz.

Fokozható-e a kreativitás?

Az ember veleszületett képessége a kreativitás, valamilyen szinten mindenki rendelkezik vele. Felnőttkorban is tanulható a kreativitás, de már gyermekkorban célszerű fejleszteni. A kisgyermekek akkor tanulnak a leghatékonyabban, ha saját maguk tapasztalnak, próbálkoznak.

 

Szülőként az a feladatunk, hogy:

  • a tapasztalatszerzéshez megfelelő környezetet biztosítsunk
  • fenntartsuk a kíváncsiságát
  • várjuk el tőle, hogy ő oldja meg a feladatokat
  • bizonyos dolgokat elmagyarázhatunk
  • dicsérjük, és bátorítsuk még ha nem is sikerült valamit megoldani
  • szemléltethetünk és kijavíthatjuk gyermekünket
  • tereljük gyermekünket, de ne nyomjuk el

DE, ne feledjük, hogy mi nem tanulhatunk helyettük, nekik kell élni a különböző lehetőségekkel. Hagyjuk, hogy szabadon élvezzék a kísérletezést. Így tudjuk leginkább fejleszteni a kreativitásukat.

A bejegyzés trackback címe:

https://gyermekember.blog.hu/api/trackback/id/tr884387676

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása